Nepodceňujte preventívne prehliadky u gynekológa.
Najčastejšie príznaky

Nežiaduce účinky chemoterapie

Chemoterapeutické látky ničia rakovinové bunky, no zároveň poškodzujú aj niektoré normálne bunky, čo má za následok vedľajšie účinky. Tie závisia od typu a množstva liekov, ako aj od dĺžky liečby.

Chemoterapia účinkuje najmä na rýchlo deliace sa bunky, medzi ktoré patria aj nádorové. Rýchle delenie je však typické aj pre krvné bunky, bunky vlasových korienkov a tráviaceho traktu. S tým súvisia najčastejšie vedľajšie účinky chemoterapie:

  • Poškodenie krvných buniek – napomáhajú pri boji s infekciami, zrážaní krvi a prenášajú kyslík do všetkých častí tela. Pri poškodení krvných buniek je preto pacientka náchylná na infekcie, vznik modrín a podliatin, krvácanie, pociťuje slabosť a únavu.
  • Bunky vlasových korienkov – niektoré lieky môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Vlasy po ukončení liečby opäť narastú, no môžu mať inú farbu a kvalitu.
  • Bunky tráviaceho traktu – niektoré lieky môžu spôsobiť nechutenstvo, zvracanie, hnačku, vredy v ústach a na perách.
  • Zriedkavejšie nežiaduce účinky - Niektoré lieky na liečbu rakoviny vaječníka môžu spôsobiť stratu sluchu, poškodenie obličiek, bolesti kĺbov, ako aj brnenie a necitlivosť v rukách a nohách. Väčšina týchto nežiaducich účinkov vymizne po ukončení liečby.